Schuylkill Navy Run Mens Winners

Year Name Club Time
1899 C.T. Barrow Pennsylvania Barge Club 34:10
1900 John Baillie Crescent Boat Club 32:45
1901 Robert C. Ayres Malta Boat Club 33:31
1902 William Burrough Quaker City Barge Club 32:03
1903 C. Truitt Darrow Pennsylvania Barge Club 32:49.6
1904 C. Truitt Darrow Pennsylvania Barge Club 31:50.4
1905 Jos. Fleith West. Philadelphia Boat Club 34:13
1906 J. C. Gilpin Philadelphia Barge Club 33:05
1907 Jos. Fleith West Philadelphia Boat Club 33:22.8
1908 Jos. Fleith West Philadelphia Boat Club 32:31
1909 Jos. Fleith West Philadelphia Boat Club 34:30
1910 Jos. Fleith West Philadelphia Boat Club 32:04
1911 Jos. Fleith West Philadelphia Boat Club 31:55.2
1912 A. C. Borzner Undine Barge Club 33:09.4
1913 J. W. Morris Vesper Boat Club 32:06
1914 J. W. Morris Vesper Boat Club 32:08.6
1915 K. Schusted Malta Boat Club 32:41
1916 K. Schusted Malta Boat Club 30:24.6
1917 No Run due to war
1918 No Run due to war
1919 Frank Goswisch Undine Barge Club 33:27.2
1920 Edward S. Wagner Undine Barge Club 33:05
1921 J. W. Morris Vesper Boat Club 33:20
1922 J. K. Mullen Vesper Boat Club 31:44.2
1923 J. K. Mullen Vesper Boat Club 31:19
1924 J. K. Mullen Vesper Boat Club 30:24
1925 J. K. Mullen Vesper Boat Club 30:14
1926 Francis E. Gotsowisch Undine Barge Club 33:11
1927 William G. Miller Pennsylvania Barge Club 30:51
1928 William G. Miller Pennsylvania Barge Club 31:15
1929 George F. Rapp & Malta Boat Club 31:46
John M. Clark-a tie Malta Boat Club
1930 George F. Rapp Malta Boat Club 31:09
1931 George F. Rapp Malta Boat Club 31:04
& John M. Clark-a tie Malta Boat Club
1932 George F. Rapp Malta Boat Club 32:40.2
1933 George F. Rapp Malta Boat Club 32:32
1934 John M. Clark Malta Boat Club 31:34
1935 John M. Clark Malta Boat Club 31:32
1936 John M. Clark Malta Boat Club 32:05
1937 John M. Clark Malta Boat Club 32:33
1938 Philip Cochrane Malta Boat Club 32:47
1939 Philip Cochrane Malta Boat Club 32:51.6
1940 Richard Campbell Undine Barge Club 32:02
1941 Charles Rickard Crescent Boat Club 34:03
1942 Charles Rickard Crescent Boat Club 31:45
1943-44 No Run due to war
1945 Joseph Cochrane Malta Boat Club 21:39
Frank Kieser Malta Boat Club 21:39
Run shortened – Meade’s Monument and Return
1946 Hugh Sharp Pennsylvania Barge Club 34:03
1947 William Adolph Crescent Boat Club 31:45
1948 William Adolph Crescent Boat Club 31:56
1949 Gus Constant Malta Boat Club 31:xx
1950 Gus Constant Malta Boat Club 33:08
1951 John F. St. Clair Jr. Penn A.C.R.A. 31:30
1952 John Cunningham Penn A.C.R.A. 29:49
1952 Robert Murdrick Fairmount R.A. 33:51
Cunningham had the fastest time. Murdrick was the winner of a handicap race.
1953 John St. Clair, Jr. Penn A.C.R.A. 30:09
1954 John Cunningham Penn A.C.R.A. 30:22
1955 John Cunningham Penn A.C.R.A. 29:58
1956 John St. Clair, Jr. Penn A.C.R.A. 32:54
1957 James Pettit Fairmount R.A. 32:23
1958 Steve Whelan Vesper Boat Club 31:33
1959 Francis Carver Penn A.C.R.A. 30:40
1960 Francis Carver Penn A.C.R.A. 29:27
1961 William Clark Penn A.C.R.A. 29:16
1962 Steve Whelan Vesper Boat Club 31:21
1963 Steve Whelan Vesper Boat Club 31:18
1964 William Clark Penn A.C.R.A. 28:52
1965 William Clark Penn A.C.R.A. 29:54
1966 Mike McSweeney Undine Barge Club 32:30
1967 Steve Whalen Vesper Boat Club 31:20
1968 John St. Clair, III Fairmount R.A. 32:54
1969 John St. Clair, III Fairmount R.A. 32:32
1970 Gus Constant Vesper Boat Club 34:58
1970 John St. Clair, III Fairmount R.A. 30:15
1971 John St. Clair, III Fairmount R.A. 31:28
1972 Richard C. Ricci College B.C. 31:20
1973 Larry O’Brien Penn A.C.R.A. 31:05
1974 Larry O’Brien Penn A.C.R.A. 32:16
1975 Larry O’Brien Penn A.C.R.A. 31:18
1976 Kevin St. Clair Vesper Boat Club 30:34
1977 Kevin St. Clair Vesper Boat Club 31:36
1978 Kevin St. Clair Vesper Boat Club 31:14
1979 Kevin St. Clair Vesper Boat Club
1980 James Raslavsky Undine Boat Club 30:53
1981 Kevin St. Clair Vesper Boat Club 31:09
1982 Kevin St. Clair Vesper Boat Club 30:08
1983 Kevin St. Clair Vesper Boat Club 30:40
1984 Mike Teti Vesper Boat Club 29:55
1985 Mike Teti Vesper Boat Club 30:42
1986 Mike Teti Vesper Boat Club 31:32
1987 Mike Teti Vesper Boat Club 31:17
1988 Charlie Engeman Undine Barge Club 30:34
1989 Mike Teti Vesper Boat Club 31:49
1990 Mike Teti Vesper Boat Club 30:36
1991 Mike Teti Vesper Boat Club 32:10
1992 Eric Strobel Bachelors Barge 31:06
1993 Eric Strobel Bachelors Barge 31:13
1994 Mike Teti Vesper Boat Club
1995 Eugene Mitchell Vesper Boat Club 31:00
1996 Mike Teti Vesper Boat Club
1997 Frank Rowe Undine Barge Club 31:10
1998 Frank Rowe Undine Barge Club 30:30
1999 John Hayburn Malta Boat Club 30:27.07
2000 Frank Rowe Undine Barge Club 30:43
2001 John Hayburn Malta Boat Club 32:28.0
2002 Shane Madden Malta Boat Club 31:47.1
2003 Shane Madden Malta Boat Club 31:21.31
2004 Shane Madden Malta Boat Club 31:11.34
2005 Shane Madden Malta Boat Club 30:14.88
2006 Shane Madden Malta Boat Club 31:34.95
2007 Shane Madden Malta Boat Club 31:40.22
2008 Shane Madden Malta Boat Club 32:03.15
2009 Shane Madden Malta Boat Club 31:26.61
2010 Shane Madden Malta Boat Club 30:48.40
2011 Shane Madden Malta Boat Club 31:25.6
2012 Shane Madden Malta Boat Club 31:50.4
2013 Ryan Archer Undine Barge Club 30:46.3
2014 Matthew Ryan Undine Barge Club 34:01.2
2015 Shane Madden Undine Barge Club 31:40.7
2016 Shane Madden Undine Barge Club 31:49.6
2017 Justin Gentile Malta Boat Club 31:20